Dni Zielonych Dachów: Piaseczno

28 września na Placu im. J. Piłsudskiego w Piasecznie odbył się piknik edukacyjny z okazji Dni Energii i Zielonych Dachów. Akcja miała na celu przekazanie lokalnej społeczności informacji na temat zagadnień związanych z efektywnym zarządzaniem energią i wykorzystaniem jej źródeł oraz związkami pomiędzy zużyciem energii i innych mediów a zmianami klimatu. W ramach imprezy na Rynku Miejskim w Piasecznie powstała strefa edukacyjnych gier i zabaw dla najmłodszych dzieci, miasteczko edukacyjne z pokazami i warsztatami dla dzieci i młodzieży oraz stanowiska eksperckie skierowane do osób dorosłych. Program pikniku obejmował również działania sceniczne, w tym wywiady z ekspertami, aktywizujące publiczność pokazy specjalne, a także konkursy i zagadki.

Uroczysta inauguracja drugiej już edycji Dni Energii i Zielonych Dachów rozpoczęła się punktualnie o godzinie 11.00. Obecni byli przedstawiciele Gminy wraz z Zastępcą Burmistrza. „Relaks łączymy z edukacją” - tymi słowami Zastępca Burmistrza Pan Daniel Putkiewicz przywitał wszystkich obecnych, i zachęcił do rodzinnego eksperymentowania. Impreza oficjalnie została uznana za rozpoczętą! Goście zostali zachęceni do aktywnego uczestnictwa we wszystkich przewidzianych atrakcjach. Cała przestrzeń placu zamieniła się w miasteczko edukacyjne.

Tego dnia animatorzy z Centrum EduFun zapoznali uczestników z tajnikami elektryczności, działaniem farm wiatrowych, budowaniem baterii i produkcją prądu. Pokazy naukowe w namiotach okazały się niepowtarzalną okazją do zdobywania wiedzy poprzez zabawę i eksperymenty. Wszystkie stanowiska były oblegane nie tylko przez ciekawe świata dzieci, ale również przez dorosłych. Okazało się, że prawa fizyki nie muszą być trudnymi podręcznikowymi formułkami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się rowerki elektryczne, na których uczestnicy mogli spróbować własnych sił przy produkcji prądu. Duże zaciekawienie wzbudzała pneumatyczna, 12–metrowa sfera, a w niej pokazy wysokich napięć, podczas których uczestnicy mogli wytwarzać m.in. własne pioruny.

Na Festiwalu w Piasecznie funkcjonowała również strefa edukacyjnych gier i zabaw. Cieszyła się ona równie dużym zainteresowaniem co pozostałe stanowiska. Strefa była miejscem uśmiechniętych dzieci. Każdy mógł wykonać swoją wielką, kilkumetrową bańkę mydlaną, zbudować najdłuższy most czy najwyższą wieżę i wyskakać się na pneumatycznej trampolinie. Dzieci mogły także zostawić swój ślad na specjalnej tablicy oraz złowić magnetyczną rybkę.

Przygotowania do Dni Energii i Zielonych Dachów rozpoczęły się na kilka tygodni przed planowaną imprezą. Uczniowie szkół zostali zaproszeni do wzięcia udziału w dedykowanych konkursach. Zadaniem gimnazjalistów było przygotowanie makiet budynków oraz zaprojektowanie na nich zielonych dachów i żyjących ścian, natomiast uczniowie szkół podstawowych wykonali plakaty ilustrujące wyżej wymienioną ideę. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą inicjatywą. Prace gimnazjalistów były nowoczesne, przemyślane, zawierały aspekty zarówno ekologiczne, jak i elementy inżynierskie. Miejsce trzecie zajęły Klementyna Synkiewicz oraz Maria Magierowska, których praca cechowała się niezwykłą estetyką. Budowa jednorodzinnego domku z zazielenionym dachem urzekła jury. Miejsce drugie zajęły Sonia Stefaniak oraz Julia Jędrzejczyk, których praca została nagrodzona za inżynierskie podejście. Na budowę makiety dziewczyny poświęciły 4 dni. Zbudowały domokopuły razem z panelami słonecznymi oraz wiatrakiem. Oryginalność oraz zastosowanie ekologicznych rozwiązań to główne atuty tej pracy. Miejsce pierwsze i nagrodę główną przyznano Krzysztofowi i Amelii Czerczer. Miejsce pierwsze zyskało wszystkie głosy jury dzięki zastosowaniu naturalnej roślinności, ścian pokrytych trawą oraz połączeniu zielonego dachu ze sferą rekreacyjną. Plakaty wykonane przez uczniów szkół podstawowych również wzbudziły podziw komisji. Zastosowanie różnorodnych materiałów oraz estetyka wykonania cechowały wszystkie prace. Uczestnicy konkursu wykazali się pomysłowością i umiejętnością zastosowania gry słów przy wymyślaniu haseł promujących ideę zielonych dachów oraz zastosowania proekologicznych rozwiązań w codziennym życiu. Kreatywność twórców plakatów była naprawdę zaskakująca, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich młody wiek. Po naradzie komisja wyłoniła laureatów. Największe uznanie jury zyskały Natalia Jacubek oraz Aleksandra Wleteska. Drugie miejsce przyznano Kamili Wachulec i Oldze Dworak, a trzecie Wiktorii Postek i Borysowi Zielińskiemu. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami, otrzymali gratulacje od Zastępcy Burmistrza oraz nagrody rzeczowe, między innymi: deskorolki, piłki, pendrivy i torby z artykułami szkolno-biurowymi. Fundatorami nagród byli: Gmina Piaseczno oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energy Citiés”.

Wśród dorosłych uczestników pikniku dużą popularnością cieszyły się stanowiska, na których zaprezentowano odnawialne źródła energii oraz ideę zielonych dachów i żyjących ścian. Posiadający odpowiednią wiedzę i doświadczenie eksperci w sposób fachowy, a jednocześnie przystępny udzielali praktycznych informacji i porad dotyczących sposobów działania, użytkowania oraz dofinansowania ww. technologii. Osoby odwiedzające miały okazję zapoznać się z rzeczywistymi urządzeniami lub ich modelami, plakatami oraz ulotkami. W trakcie festiwalu przeprowadzono szereg wywiadów eksperckich. Jak wiadomo, najlepszymi ekspertami są nie teoretycy, a praktycy. Dzięki firmie Eco Solar dowiedzieliśmy się, że turbiny wiatrowe w Polsce w 90% wykorzystywane są w gospodarstwach domowych do grzania wody. Ekspert od zielonych dachów przypomniał wszystkim, dlaczego warto instalować rośliny na dachu. Wygląd estetyczny, produkcja tlenu i zyski ekonomiczne przekonały niejednego mieszkańca gminy do tej inwestycji. Wspólnie przeanalizowaliśmy sytuację w Piasecznie pod kątem miejsca instalacji. Wynik był satysfakcjonujący – nie ma przeszkód w instalacji zielonego dachu nad głową! Najciekawsze pytania padały oczywiście od dzieci: czy korzenie wejdą na lampę? I co z robakami? Czy mogę zasadzić baobaby? Ekspert odpowiadał prosto i treściwie! Robaki są pożyteczne, korzenie mieszczą się w specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach, a baobaby… jeśli tylko rodzice pozwolą. Porozmawialiśmy z ekspertami w dziedzinie wykorzystania paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Eksperci jednogłośnie orzekli: warto inwestować w odnawialne źródła energii, by zaoszczędzić oszczędność środki i chronić środowisko naturalne! Na koniec o porady eksperckie poprosiliśmy dzieci. Jak powszechnie wiadomo, to one najlepiej tłumaczą najtrudniejsze rzeczy.

Dni Energii i Zielonych Dachów były pełne atrakcji. Połączenie nauki z zabawą pozostawiło wiele niepowtarzalnych przeżyć i niezapomnianych wspomnień. Nie ma wątpliwości, że festiwal zachęcił uczestników do korzystania z dóbr przyrody, dbania o nią oraz inwestowania w innowacyjne rozwiązania.

Inter_Edu/Centrum EduFun

Dawid Kubacki

 

Galeria