Dni Zielonych Dachów: Niepołomice

NIEPOLOMICE PNEC_26.03.201311 kwietnia 2013 roku w Zamku Królewskim w Niepołomicach odbyła się końcowa konferencja dwóch projektów: „Energy for Mayors” współfinansowanego ze środków Programu Inteligentna Energia dla Europy oraz „Apetyt na klimat” współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Spotkanie zostało zorganizowane wraz z dwumiesięcznikiem branżowym GlobENERGIA w ramach VI Forum OZE Energia w Gminie. W konferencji uczestniczyło prawie 100 osób, w tym przedstawiciele prawie 30 samorządów lokalnych. Dużą część uczestników stanowili sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów, którzy wdrażają już Plan działania na rzecz zrównoważonej energii. Pojawili się również reprezentanci gmin, które do tej pory nie wiedziały o inicjatywie „Porozumienie Burmistrzów” oraz działalności Stowarzyszenia Gmin Polska Sieć „Energie Cités”.

Konferencję rozpoczęła Pani Maria Stankiewicz, dyrektor biura PNEC, Pan Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolskich oraz gospodarz imprezy Roman Ptak, burmistrz Niepołomic. W trakcie pierwszej sesji pt.”Zarządzanie energią w Gminie” przedstawiciele PNEC wygłosili prezentacje na temat zadań zrealizowanych w 3 projektach: „Energy for Mayors”, „Apetyt na klimat” oraz „Ogród nad Głową” oraz korzyści jakie osiągnęły gminy beneficjenci. Drugą część sesji stanowiły przykłady gmin: Niepołomic, Dzierżoniowa i Bielsko-Białej, które są polskimi liderami w działaniach na rzecz efektywności energetycznej oraz ochrony środowiska. Na kolejnej sesji pt „Systemy energooszczędne w gminie” poruszono kwestie ciepła z OZE, lokalnych sieci ciepłowniczych, wykorzystania pomp ciepła oraz kogeneracji. Na sam koniec uczestnicy mieli okazję zobaczyć znajdującą się w pobliżu Zamku pilotażową inwestycję: nadążny system solarny z ogniwami paliwowymi.

Konferencji towarzyszyły Dni Energii, zorganizowane w ramach projektu „Apetyt na klimat” współfinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Dni Zielonych Dachów, związane  z projektem „Ogród nad Głową” finansowanym ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Słoneczna pogoda oraz skuteczna kampania informacyjna sprawiły, że wielu mieszkańców oddało stary sprzęt elektroniczny w specjalnym punkcie i otrzymało w zamian ulotkę projektu oraz kupon upoważniający do odbioru sadzonki.

Dodatkowo, w krużgankach Zamku Królewskiego prezentowana była wystawa Dobra Energia promująca osiągnięcia Sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów. Wystawa, która stanowi zbiór najlepszych praktyk zrobiła ogromne wrażenie na uczestnikach konferencji. Na dziedzińcu zaprezentowano także wystawę prac na temat zielonych dachów wykonaną przez uczniów ze szkoły w Zabierzowie Bocheńskim.

W znajdującym się w pobliżu Zamku Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa odbyło się spotkanie z dziećmi z niepołomickich szkół podstawowych. Na początku uczniowie wysłuchali dwóch inspirujących wykładów. Pierwszy, wygłoszony przez przedstawicieli firmy Viessman, dotyczył odnawialnych źródeł energii. Drugi wykład w całości poświęcony był zielonym dachom i ścianom, a wygłosiła go Pani Maria Stankiewicz. Po prezentacjach dzieci miały szansę zadać pytania ekspertom, między innymi Panu Piotrowi Wolańskiemu z firmy Dachy Zielone. Wszyscy byli bardzo zaskoczeni poziomem zadawanych przez uczniów pytań, które dotyczyły izolacji zielonego dachu, grubości podłoża, doboru i żywotności roślin, a także ceny inwestycji. Doskonałym uzupełnieniem całego wydarzenia były przedstawienia przygotowane przez nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych w Woli Batorskiej i Zabierzowie Bocheńskim. Ambitne teksty poruszały kwestie zanieczyszczeń, ochrony środowiska, odpowiedzialności ludzi za naturę, a przede wszystkim korzyści jakie płyną z zakładania zielonych dachów i ścian. Zaangażowanie nauczycieli i dzieci sprawia, że uczniowie zdobywają obszerną wiedzę w zakresie ochrony środowiska, wyrabiają dobre nawyki, ale także przekazują je swoim rodzicom i rówieśnikom. W ten sposób cała społeczność Niepołomic skorzysta na wydarzeniu. Po inscenizacjach odbyły się warsztaty plastyczne, w takcie których dzieci ozdabiały bawełniane torby. Za ciężką pracę każdy uczestnik otrzymał edukacyjne upominki - domek i notes.

Program

Sesja I

Sesja II

  • „Ciepło z OZE, praktyczne rozwiązania dla gmin" Dawid Pantera, Viessmann
  • „Magazyn ze słońca - lokalne sieci ciepłownicze" Jakub Koczorowski, Rehau
  • „Instalacje grzewczo-chłodzące z pompami ciepła - oszczędności inwestora, gminy" Dawid Golec, Danfoss
  • „Praktyka w budowie i eksploatacji elektrowni słonecznych w Polsce. Przykładowe wykorzystanie dachu w zakładzie produkcyjnym w Niepołomicach" Marcin Wasa, Solartech Invest S.A.
  • „Kogeneracja - skojarzona produkcja energii cieplnej i elektrycznej w budynkach użyteczności publicznej" Krzysztof Kampinos, Mielec Diesel Gaz
  • „Pompy ciepła w redukcji niskiej emisji" Paweł Lachman, PORT PC

Galeria

Materiał filmowy

 

 

logo apetyt_na_klimat  logo nfosigw  logo energy_for_mayors  logo iee_sm