Dni Zielonych Dachów: Bielsko-Biała

Tegoroczny III Beskidzki Festiwal Dobrej Energii, poświęcony tematowi oszczędzania energii na co dzień, znów przyciągnął tysiące bielszczan. Bielsko jest jednym z miast zaangażowanych w realizację projektu „Ogród nad głową” współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, dlatego w tym roku integralną częścią festiwalu stały się Dni Zielonych Dachów.

Imprezie towarzyszyły trzy niepowtarzalne wystawy. Bielszczanie i turyści mogli przez cały tydzień oglądać wystawę eko-dizajnu „Drugie życie rzeczy” oraz ekspozycję ponad 1000 fotografii Ambasadorów Klimatu - mieszkańców miasta, którzy zdecydowali się we własnym życiu wdrożyć zasady oszczędzania energii i podzielić się swym pomysłem z innymi. Wśród Ambasadorów znaleźli się muzycy, aktorzy, sportowcy, urzędnicy i wielu innych mieszkańców Bielska-Białej.

Interesującą przestrzenią był tymczasowy Zielony Ogród „Podziel się wodą”, który stworzyli na placu Bolka i Lolka przed Galerią Sfera studenci BWS im. J. Tyszkiewicza oraz Pracownia Projektowa Architektury Krajobrazu „Januszówka”. Projekt miał na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Bielska-Białej na konieczność oszczędzania wody oraz jak ważna jest zieleń w przestrzeni miejskiej. Wzajemne pozytywne oddziaływanie środowiska i człowieka jest niezbędne dla ekosystemu, którego jesteśmy częścią. Połączenie zieleni z łazienką nie było więc przypadkowe, ponieważ to tam woda jest zużywana przez nas w największych ilościach – podkreśla pan Przemysław Janusz. Realizacja tej przestrzeni jest wezwaniem mieszkańców do dbałości o zieleń w centrach miast. Taką intencję miała także jedna z prezentacji dedykowanych uczniom szkół ponadgimnazjalnych i studentom, pod nazwą „Zielone stolice Europy” przygotowana przez Bielską Wyższą Szkołę im. J.Tyszkiewicza. Dzieci przedszkolne i młodsi uczniowie ze szkół podstawowych nasiąkali ekologią sadząc własne drzewka i roślinki na warsztatach przeprowadzonych również przez BWS.

Wybór Galerii Sfera na lokalizację DZD nie był przypadkowy gdyż jest to jeden z najnowocześniejszych wielofunkcyjnych obiektów Bielska Białej, prawdziwa śródmiejska przestrzeń publiczna ze sklepami, biurami, hotelem, miejscami rozrywki oraz częścią mieszkaniową złożoną z apartamentów z zielonymi tarasami tworzącymi zadrzewiony park na dachu Galerii. Na tej najwyższej kondygnacji powstał prawdziwy ekologiczny park w centrum miasta, o pow. 5 tys. m2, który nie tylko stanowi atrakcję dla mieszkańców Apartamentów Sfera, ale także przyczynia się do oszczędności energii Galerii, jako dodatkowa izolacja dachu. Wewnętrzną przestrzeń kompleksu apartamentów zajmuje wielki naturalny ogród stanowiący zieloną oazę spokoju i ciszy w samym sercu miasta. Mieszkańcy mają bezpośredni, nieograniczony dostęp do całego ogrodu, w którym wytyczono kameralne przestrzenie wypoczynku. Całość wyznaczają brukowane alejki spacerowe z ławkami oraz dyskretna iluminacja, podkreślająca urzekający klimat ogrodu.

Kulminacyjna część festiwalu przypadła na dzień 21 czerwca. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Do godziny 15.00 w specjalnych warsztatach udział brały dzieci i młodzież z bielskich szkół. Dla każdej grupy wiekowej przygotowano specjalny zestaw atrakcji związanych z energią.

Najmłodsi uczestniczyli w licznych inspirujących warsztatach. Jedni eksperymentowali z energią, a drudzy sadzili roślinki w zamian za zużyte baterie i nakrętki po napojach. Kolejna grupa uczniów rozkładała na części pierwsze różne elektroodpady, ucząc się co można z nich odzyskać. Inna grupa tworzyła eko-maskotki z krawatów wypełnionych granulatem z butelek PET. Natomiast licealiści uczestniczyli w eko-prezentacjach prowadzonych przez licznych ekspertów. Uczniowie dowiedzieli się, jak jeździć ekologicznie i jak oszczędzać w domu, czym jest energia ze Słońca, czy można posadzić ogród na dachu, a także jaka jest przyszłość dla śmieci. Był także czas na otwartą dyskusję, dzięki czemu temat energii stał się bliższy wielu uczniom i nauczycielom.

Po części przeznaczonej dla bielskich szkół, wszystkie atrakcje otwarto także dla mieszkańców. Przez cały dzień, aż do wieczora, rodziny mogły bawić się w Energetycznej Strefie Zabaw, gdzie każdy mógł zamienić się w małego naukowca i odkryć prawa rządzące światem nauki: siłą własnych mięśni można było zasilić wodną fontannę i rower-elektrownię, doświadczyć energii wiatru, wytworzyć błyskawice i zobaczyć, jak się tworzą animacje filmowe. Najmłodsi mogli malować eko-torby, budować ruchome konstrukcje z nietypowych klocków w kształcie kół zębatych oraz rzeźby magnetyczne. W tych i innych atrakcjach organizatorzy udowodnili, że nie potrzeba prądu, by świetnie się bawić, a energia może być rozumiana na wiele sposobów.

Ogromna frekwencja na festiwalu pokazała, że mieszkańcy potrzebują tego typu akcji, które składają się nie tylko z rozrywki, ale także edukacji przez zabawę, a temat ekologii staje się im coraz bliższy.

 

Galeria

bielsko